Translate

środa, 3 grudnia 2014

60. lat stosunków polsko-indyjskich



W tym roku obchodzimy 60. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Indiami.  Z tej okazji 25 września br. w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się konferencja: „Polska – Indie – w kierunku efektywnego modelu dyplomacji gospodarczej”, której współorganizatorami byli Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych oraz Centrum Studiów Polska – Azja. Otwarcia konferencji dokonał Minister Spraw Zagranicznych Pan Grzegorz Schetyna. Podczas spotkania omówiono znaczenie Indii w polskim dyskursie politycznym, przedstawiono doświadczenia Komisji Spraw Zagranicznych w rozwijaniu relacji z tym państwem oraz podkreślono konieczność prowadzenia aktywniejszej dyplomacji gospodarczej pomiędzy Polską a Indiami. W trakcie wystąpienia minister Grzegorz Schetyna podkreślił dobre relacje polsko-indyjskie. Szef polskiej dyplomacji  zaznaczył także, że polskie przedsiębiorstwa coraz chętniej współpracują z indyjskimi, m.in. w sektorze przetwórstwa żywności, przemyśle farmaceutycznym czy energii odnawialnej.
Współpraca gospodarcza Polski i Indii
Mimo dobrych relacji partnerskich między Polską a Indiami, poziom współpracy gospodarczej wcale nie jest na dobrym poziomie, o czym może świadczyć udział Indii w polskim handlu zagranicznym: 0,21% w eksporcie i 0,55% w imporcie. Jest on niewspółmiernie niski w stosunku do potencjału gospodarczego i rozwojowego obu krajów. W obrotach z Indiami Polska notuje deficyt, który w roku 2011 osiągnął poziom ponad  826  mln. USD i był o  ponad 170 mln. USD głębszy niż w 2010 r. Mimo to obroty handlowe obu państw w 2011r. wyniosły 1874 mln USD, wykazując wzrost o 42% w stosunku do 2010r. Udział eksportu to 524 mln USD (wzrost o 57% w stosunku do 2010 r.).Produkty eksportowane do Indii tom.in.: wyroby przemysłu elektromaszynowego, wyroby przemysłu chemicznego (zwłaszcza kauczuk), żelazo, żeliwo i stal.Import z Indiiw 2011 r. wyniósł 1350 mln. USD (wzrost o 37% w stosunku do 2010r.) i są to głównie: materiały i artykuły włókiennicze, produkty przemysłu chemicznego, urządzenia mechaniczne i elektryczne.
Współpraca gospodarcza Indii i UE
Analizując poziom i jakość współpracy gospodarczej między Polską a Indiami, nie sposób nie wspomnieć o udziale w handlu z Indiami Unii Europejskiej, której członkiem jest przecież Polska. Unia Europejska jest najważniejszym partnerem handlowym Indii. Największy udział w imporcie z Indii mają: Wielka Brytania (4,15 mld. USD), Niemcy (2,82 mld. USD), Włochy (2,59 mld. USD) i Belgia (1,61 mld. USD). W tym zestawieniu Polska zajmuje 12 pozycję. Najważniejszymi towarami importowanymi z Indii przez kraje Unii Europejskiej są: odzież, kamienie szlachetne i wyroby jubilerskie, chemikalia organiczne, maszyny i urządzenia elektroniczne, żeliwo i stal oraz maszyny i urządzenia techniczne. Są to również: dywany, produkty przemysłu młynarskiego, jedwab i bawełna. Kraje Unii Europejskiej natomiast eksportują do Indii: maszyny i urządzenia techniczne, kamienie szlachetne i wyroby jubilerskie, maszyny i urządzenia elektryczne, samoloty oraz przyrządy i aparaturę pomiarową i naukową. Indie są również ważnym rynkiem zbytu dla celulozy i papieru, cynku i artykułów z cynku oraz zbóż.
Współpraca społeczno-edukacyjna
W Polsce istnieje silna tradycja studiów indologii. Departament Indologii w Instytucie Orientalistyki na Uniwersytecie Warszawskim obecnie jest największym ośrodkiem badań indyjskich w Polsce. W 2010 roku powstało na Uniwersytecie Warszawskim jedyne
w Europie Środkowej Centrum  Badań nad Współczesnymi Indiami (Center for ContemporaryIndiaResearch and Studies). Ambasada indyjskaz pomocą Centrum organizuje regularnie indyjskie programy kulturalne w Polsce. Co więcej ambasada oferuje również stypendia dla polskich specjalistów w ramach współpracy gospodarczej.
Polska angażuje się we współpracę przez fundowanie stypendiów zarówno dla młodzieży polskiej, chcącej uczyć się w Indiach, jak i dla młodzieży indyjskiej pobierającej naukę w Polsce. Istnieje możliwość zapraszania młodych Indusów na odpłatne studia, przy czym bierze się pod uwagę stały pobyt w naszym kraju po skończeniu studiów.
W Indiach natomiast dwa indyjskie uniwersytety oferują swoim studentom kursy w języku polskim: Delhi University i Benares HinduUniversity. Istnieje również możliwość studiowania polonistyki na Benares HinduUniversity
Wnioski

  1. Stosunki polsko-indyjskie, mimo odległości, jaka dzieli oba państwa oraz różnic kulturowych, skutkują i tak zadowalającym poziomem współpracy i zaangażowania obu państw.
  2. Polskie przedsiębiorstwa coraz chętniej współpracują z indyjskimi m.in. w sektorze przetwórstwa żywności, przemyśle farmaceutycznym czy energii odnawialnej. Jednak poziom współpracy gospodarczej obu państw nadal nie jest zadowalający, o czym świadczy śladowy udział Indii w polskim handlu zagranicznym: 0,21% w eksporcie i 0,55% w imporcie.
  3. Obchodzona w tym roku 60. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy obu krajami i związane z tą uroczystością wydarzenia, dają nadzieję na dalsze zacieśnianie współpracy między krajami np. przez zniwelowanie różnicy potencjałów i skali między 38-milionową Polską a ponad 1,2-miliardowymi Indiami poprzez: zintensyfikowanie działań Polski w wybranych stanach Unii Indyjskiej oraz podjęcie przez Polskę inicjatywy zorganizowania  szczytu Grupa Wyszehradzka – Indie.

4 komentarze:

  1. Polska powinna dążyć do lepszych stosunków dyplomatycznych i gospodarczych z Indiami bo przecież jest to kraj, wysoko rozwijający się i śmiało można powiedzieć, że jest to mocarstwo patrząc na rozwój gospodarczy jak i militarny. Wiele firm zagranicznych przenosi swoje inwestycje właśnie tam szukając taniej siły roboczej, w niektórych sektorach Indie są bardziej opłacalne niż Chiny. Warto wspomnieć o tym, że stosunki między Indiami mogły by się zmienić gdyby została zmieniona polityka wizowa. Polska wydaje ich najmniej spośród krajów europejskich. (mimo to stosunki utrzymują się na dobrym poziomie)

    OdpowiedzUsuń
  2. Współpraca gospodarcza rok do roku daje coraz bardziej korzystne efekty. Tak jak Mateusz wyżej wspomniał, Polska powinna dążyć do jeszcze większego zacieśnienia stosunków dyplomatycznych i gospodarczych. Rozwój importu i eksportu wspomoże ekspansje polskich firm na rynkach wschodnich.

    OdpowiedzUsuń
  3. W najbliższych latach stosunki gospodarcze z Indiami powinny ulec poprawie ze względu na wspólne dziedziny w których możemy wspomagać rozwój. Przykładem może być przemysł wydobywczy który Indie chcą rozwijać. Nie mają natomiast odpowiedniego przeszkolenia i technologi w tym zakresie, którą moglibyśmy im zaproponować w zamian za inwestycje w naszym sektorze wydobywczym. Przyniosłoby to korzyści obopólne. Można też zwiększyć jeszcze bardziej rynek inwestycji polskich firm w Indiach. A także eksport towarów do Indii. Możliwości jest sporo.

    OdpowiedzUsuń
  4. Indie nigdy nie będą ważnym partnerem handlowym dla Polski i vice versa co nie powinno przeszkadzać utrzymywaniu ciepłych kontaktów dyplomatycznych i gospodarczych.

    OdpowiedzUsuń