Translate

niedziela, 11 stycznia 2015

Grupa Wyszehradzka wobec współpracy z Japonią



Czworokąt wyszehradzki jest nieoficjalną nazwą grupy czterech środkowoeuropejskich krajów postkomunistycznych, czyli Republiki Czech, Republiki Węgier, Rzeczypospolitej Polskiej              i Republiki Słowackiej, powstałej w czasie konferencji odbywającej się w Wyszehradzie 15 lutego 1991 roku. 
Historia współpracy Grupy Wyszehradzkiej z Japonią sięga 2003 r., kiedy to miała miejsce wizyta premiera Japonii Koizumiego w Polsce oraz Republice Czeskiej, podczas której premier Koizumi wyraził chęć współpracy z tymi krajami. W 2004 r. miała miejsce wizyta premiera Węgier w Japonii. Od tego czasu
współpraca między krajami GW oraz Japonią nabrała dynamicznego tempa. 



POLSKIE PRZEWODNICTWO W GW A WSPÓŁPRACA Z JAPONIĄ
Polska objęła przewodnictwo w GW 1 lipca 2012 r., a zakończyła je 30 czerwca 2013 r. 17 czerwca 2013 r. podczas spotkania premierów GW i Japonii na warszawskim Zamku Królewskim, podsumowującego to przewodnictwo, uznano że relacje pomiędzy państwami są niezwykle korzystne          i dobrze prosperujące.
Polska jako pojedyncze państwo nie odgrywa znaczącej roli w polityce zagranicznej Japonii, ale jako członek UE jest ważnym partnerem strategicznym. Japonia umacnia sojusze z Zachodem, aby równoważyć wpływy Chin. Liczy między innymi na poparcie w sporze z Chinami na Morzu Wschodniochińskich, domagając się uznania zasad nienaruszania przez okręty wojenne wód danego kraju i przepływu łodzi podwodnych tylko wtedy kiedy są wynurzone. Także w innych sferach dotyczących bezpieczeństwa Japonia chce uzyskać wsparcie od GW: w konflikcie z Koreą Północną, dotyczącym nieproliferacji broni masowego rażenia; w walce z terroryzmem i zorganizowanymi grupami przestępczymi oraz z handlem bronią. Z kolei dla Polski korzystnym morze być zacieśnianie przez Japonię więzi z NATO, na potwierdzenie czego w sierpniu 2013 r. wody Bałtyku odwiedziła japońska flota okrętów.
Również w wymiarze ekonomicznym oba kraje mają swoje interesy. Polsce zależy na pozyskiwaniu japońskich inwestycji, zwłaszcza w branży motoryzacyjnej i elektronicznej. Natomiast Japończycy chcą sprzedać Polakom technologię atomową.
Kolejna kwestia to szerzenie wspólnych wartości. Polska, która wcześniej otrzymywała pomoc od Japonii, jest już dla niej równoprawnym partnerem; krajem rozwiniętym, który ma stanowić przykład dla innych państw, w szczególności dla Ukrainy. Władze obu państw zgadzają się, że ich celem jest promowanie demokracji, gospodarki wolnorynkowej i poszanowania praw czlowieka.
Poza tym podczas spotkania 17.06.2013r. omówiono takie kwestie jak:
- walka z kryzysem gospodarczym- umowa o wolnym handlu, tworzenie nowych miejsc pracy,
- współpraca energetyczna- tworzenie wspólnego rynku gazu,
- polityka obronna- działania na rzecz pokoju w Azji Wschodniej,
- współpraca w dziedzinie kultury, nauki, technologii i innowacji- ogłoszenie 2014 r. rokiem wymiany.
Zdaniem Donalda Tuska, w trakcie swojego  przewodnictwa Polsce, udało się wzmocnić reputację Grupy zarówno w UE, jak i w wymiarze globalnym. Donald Tusk uznał też, że spotkanie to przejdzie do historii i będzie kamieniem milowym polsko-japońskich relacji, zaś Shinzo Abe podkreślił, że Polska i Japonia muszą rozwijać wzajemną współpracę.

2014- ROKIEM WYMIANY
Grupa Wyszehradzka i Japonia 16 czerwca 2013 roku dokonały oceny ich współpracy                       i podejmowanych działań w celu wzmocnienia i rozwoju wzajemnych stosunków w przyszłości. Obie strony postanowiły uznać rok 2014 za Rok Wymiany GW+Japonia, zacieśniając tym samym więzi                 i uznając wspólne uniwersalne wartości oraz zasady.
W ramach Roku Wymiany w Tokio, Warszawie, Pradze, Budapeszcie i Bratysławie organizowane były wspólne koncerty, prezentacje tradycyjnej kultury oraz seminaria na temat Japonii.
WNIOSKI
1)      Państwa GW i Japonię łączą interesy ekonomiczne:
- chęć pozyskiwania inwestycji- zwłaszcza w sektorach motoryzacyjnym i elektronicznym,
- rynek zbytu dla Japonii,
- chęć sprzedaży technologii atomowej przez Japonię,
jednak to nie aspekt ekonomiczny, a kwestie bezpieczeństwa stanowią główny element rozmów pomiędzy państwami.
2)      Japonia oczekuje poparcia GW w:
- sporze z Chinami o prawo morza,
- konflikcie z Koreą Północną, dotyczącym nieproliferacji broni masowego rażenia,
- walce z terroryzmem i zorganizowanymi grupami przestępczymi,
- walce z handlem bronią.
3)      Ponadto obie strony wyznają i propagują te same wartości, a 3 najważniejsze z nich to:
- demokracja,
- gospodarka wolnorynkowa,
- poszanowanie praw człowieka.
4)      Współpraca gospodarcza GW i Japonii, przynosi daleko idące korzyści wszystkim stronom, zwłaszcza w dziedzinie energetyki, obronności, bezpieczeństwa, nauki i technologii oraz promocji inwestycji, a także w działaniach na rzecz Partnerstwa.

Opr. Ewelina Szymczak, Adrianna Michałowicz, Patrycja Kościelniak, Dominika Tondys, Mateusz Moskal

4 komentarze:

  1. Współpraca gospodarcza GW i Japonii to ważna inicjatywa. Należy jednak zastanowić się czy jest sens kupowania technologii atomowej od Japonii w czasie gdy większość krajów Europejskich posiadających elektrownie chce się tej technologii pozbyć.

    OdpowiedzUsuń
  2. Współpraca Japonii z państwami Grupy Wyszehradzkiej miała by niewielki efekt gdyby nie to, że państwa te też należą do Unii Europejskiej. Japonia postanowiła to wykorzystać i uczynić z tych państw ambasadorów swoich interesów w UE. Z czysto ekonomicznego punktu ten region ma szczególne znaczenie gospodarcze. Dlatego relacje gospodarcze będą stanowiły główny punkt współpracy. Japonia liczy też na poparcie tych państw przy negocjacjach porozumienia o wolnym handlu UE-Japonia.

    OdpowiedzUsuń
  3. Warto się zastanowić czy współpraca działa na równych zasadach po obu stronach.
    Z jednej strony mamy wspólne wartości a z drugiej oczekiwania. Czy obie strony są gotowe na ich spełnienie? Czy GW da radę z oczekiwaniami Japonii i jakie będą dla niej ewentualne skutki?
    Obie strony bazują głównie na kwestiach gospodarczych we współpracy.
    Oby te relacje w najbliższej przeniosły się na inne kwestie i miały takie samo znaczenie jak gospodarka.

    OdpowiedzUsuń
  4. Współpraca GW z Japonią nie wydaje się być ważną inicjatywą a to z powodu narastających problemów w GW. Głównym problemem jest przede wszystkim brak współpracy pomiędzy tymi państwami w UE czy innych aspektach. Drugą kwestią jest obecność Chin w rejonie EŚW, które mogą mieć więcej do zaoferowania członkom GW niż Japonia

    OdpowiedzUsuń